Geodeta przy budowie domu – kiedy jest konieczny?

Planujesz wybudowanie wymarzonego domu? W takim przypadku jednym z potrzebnych specjalistów będzie wtedy geodeta.

Geodezja jest dziedziną, która skupia się na prowadzeniu pomiarów gruntów i przygotowywaniu dokumentacji na ich podstawie. Gdy chodzi o dziedzinę jak geodezja Kraków jest miastem, w którym działa wiele firm specjalizujących się w usługach geodezyjnych. Zobacz, kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy geodety podczas budowy domu jednorodzinnego i jak wybrać odpowiedniego specjalistę do przeprowadzenia niezbędnych prac.

 

Na jakim etapie budowy potrzebny jest geodeta?

Zasadniczo specjalista jak geodeta jest potrzebny zarówno na początku prac budowlanych, jak i wtedy, gdy są one zakończone. Dodatkowo jego wsparcie będzie potrzebne w trakcie prowadzenia formalności związanych ze złożeniem dokumentów w urzędach.

 

Geodeta będzie zatem niezbędny wtedy, gdy mają być wykonane poniższe prace przy budowie domu jednorodzinnego:

 

  1. Przygotowanie mapy

    do celów projektowych

Do geodety konieczne jest zgłoszenie się jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wtedy specjalista ten może sprawdzi przebieg granic nieruchomości oraz przygotować mapę do celów projektowych, która musi być przekazana do architekta, projektanta, by przygotować projekt budowlany.

 

Geodeta może wtedy zadbać o to, aby wszystkie niezbędne dokumenty znalazły się w dokumentacji do uzyskania pozwolenia i zgłoszenia na budowę domu wraz z projektem budowlanym. Gdy jakichś dokumentów zabraknie, wtedy trzeba je uzupełnić, co wydłuża czas do rozpoczęcia prac.

 

  1. Tyczenie obiektu

Kolejnym etapem, gdy konieczny będzie geodeta, jest tyczenie obiektu. Oznacza to, że zajmuje się on wtedy wytyczaniem jego lokalizacji na działce. Wykorzystuje się wtedy odpowiednie znaczniki umieszczane w miejscach, gdzie mają znajdować się zewnętrzne narożniki budynku. Na ich podstawie można następnie prowadzić prace budowlane.

 

Tyczenie obiektu jest więc niezbędne do tego, aby rozpocząć prace budowlane, więc trzeba wezwać wtedy geodetę, by przeprowadził niezbędne czynności.

 

  1. Pomiar powykonawczy

Również skorzystanie z pomocy geodety jest konieczne wtedy, gdy zakończy się już prace budowlane. Przeprowadza on wtedy pomiar powykonawczy.

 

W ramach pomiaru powykonawczego geodeta sprawdza, czy inwestycja została wykonana zgodnie z projektem oraz inną dokumentacją. Po pomiarze może dojść do formalnego odebrania budynku.

 

Profesjonalna geodezja Kraków – z dostępnymi ofertami biur geodezyjnych działających w Krakowie można zapoznać się obecnie w internecie, gdy poszukuje się odpowiedniego specjalisty.

 

Jak wybrać dobrego geodetę?

Obecnie dobrego geodetę z doświadczeniem i pozytywnymi notami od klientów można bardzo łatwo wybrać przez internet. Wystarczy tylko sprawdzić dostępne w okolicy oferty.

 

Gdy chodzi o dziedzinę jak geodezja Kraków to miasto, w którym od lat funkcjonuje wiele biur geodezyjnych i mają one obecnie duże doświadczenie. Stale również pojawiają się nowe, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w ramach przygotowania niezbędnych dokumentów i wykonania prac przy budowie domów.

You Might Also Like

Leave a Reply