Kiedy warto zainwestować w system zasilania gwarantowanego?

Zasilanie centralne lub gwarantowane są rodzajami systemów, które zapewniają dostęp do prądu w razie braku jego dostawy. Kiedy warto je wybrać?

Obecnie zasilanie gwarantowane montowane jest w coraz większej liczbie budynków. Dzięki niemu można korzystać z energii elektrycznej w razie przerw w jej dostawie spowodowanych różnymi czynnikami, na przykład awariami czy pożarami.

Jak działają systemy zasilania gwarantowanego?

System przeznaczony do zasilania gwarantowanego obejmuje urządzenia umożliwiające uzyskanie zasilania w razie problemów z dostarczaniem go z sieci elektroenergetycznej.

Dzisiaj najczęściej zasilanie gwarantowane jest budowane na bazie zasilaczy typu UPS wyposażonych w pojemne akumulatory. Dzięki temu mogą one zapewnić zasilanie na długi czas. Również zasilanie gwarantowane może wykorzystywać agregaty prądotwórcze zasilane różnymi rodzajami paliw, takim jak olej napędowy, benzyna czy gaz.

Zasilacze UPS albo agregaty prądotwórcze są umieszczane w miejscach, w których istnieje niskie ryzyko pojawienia się zagrożeń, na przykład pożaru.

Współczesne systemy zasilania gwarantowanego są zautomatyzowane, dlatego uruchamiają się one samoczynnie wtedy, gdy dojdzie do zaniku zasilania z sieci.

Kiedy warto zdecydować się na system zasilania centralnego?

Inwestycja w system zasilania gwarantowanego może przynieść wiele korzyści. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zamontowanie takiego systemu?

Procesy przemysłowe

Zasilanie gwarantowane może zapewnić ciągłość pracy urządzeń przemysłowych, których przestoje mogłyby powodować poważne straty dla zakładu.

Za pomocą odpowiednio dobranych systemów zasilania gwarantowanego można mieć pewność, że urządzenia będą działały nawet w razie nagłych usterek instancji elektrycznej lub przerw w dostawie prądu.

Procesy biznesowe

W wielu firmach stały dostęp do energii elektrycznej jest konieczny do prowadzenia procesów biznesowych. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń elektronicznych, takich jak serwery, centra danych.

W takim przypadku zasilanie gwarantowane może zapobiec przestojom w realizowanych procesach i chronić przed utratą danych, co ma duże znaczenie dla wielu firm.

Systemy bezpieczeństwa

Bardzo często zasilanie gwarantowane wykorzystywane jest w celu zapewnienia sprawnego działania systemów bezpieczeństwa działających w budynku. Wtedy mogą one pracować nawet w razie zaniku zasilania podstawowego.

Za pomocą zasilania gwarantowanego można między innymi zasilać oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, systemy przeciwpożarowe, monitoring, systemy alarmowe.

Sprzęt medyczny

Wiele urządzeń medycznych używanych w szpitalach oraz innych placówkach ochrony zdrowia wymaga stałego dostępu do prądu. Dotyczy to również urządzeń używanych do podtrzymywania życia pacjentów. Jako że taki sprzęt wymaga ciągłego zasilania, system zasilania gwarantowanego może zadbać o to, że będzie on działał również podczas przerw w dostawie prądu.

Dodatkowo zasilanie gwarantowane sprawdzi się również w przypadku sprzętu medycznego używanego w domu.

Przed zdecydowaniem się na zakup takiego systemu zalecana jest konsultacja z ekspertem w zakresie systemów zasilania gwarantowanego, który może pomóc w ustaleniu, jaki system najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Leave a Reply