Grzybica paznokci – czym jest, jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybice są często diagnozowanymi chorobami dermatologicznymi. Do tej kategorii zaliczana jest także grzybica paznokci. Czym dokładnie jest ta choroba? Jakie powoduje ona objawy? Jakie są metody jej leczenia?

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest powszechną infekcją grzybiczą, która atakuje paznokcie palców rąk i nóg. Jest ona wywołana przez grupę grzybów zwanych dermatofitami, które rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, takim jak przepocone buty lub publiczne prysznice. Na zachorowanie na grzybicę paznokci narażony jest praktycznie każdy, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie są objawy tej choroby i jak można jej zapobiegać.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci może powodować szereg objawów, w tym:

  • pogrubione, odbarwione lub łamliwe paznokcie
  • oddzielenie paznokcia od łożyska
  • nieprzyjemny zapach
  • ból lub dyskomfort

Gdy zauważane są takie właśnie objawy, warto zdecydować się na wizytę u lekarza. W tym przypadku konieczny będzie lekarz dermatolog Oświęcim to jedno z tych miast, w którym można skorzystać z jego pomocy.

Jak diagnozuje się grzybicę paznokci?

Lekarz może zdiagnozować grzybicę paznokci, badając paznokieć i pobierając z niego próbkę do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia obecności grzyba. Również lekarz podczas wizyty pyta pacjenta o doświadczane przez niego objawy. Na tej podstawie możliwe jest określenie, czy przyczyną problemów z paznokciami jest grzybica lub też jest to innego rodzaju dolegliwość.

W jaki sposób leczy się grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci może być trudna do leczenia, ponieważ wymaga ona wykorzystania odpowiednio dobranych środków oraz zmian w stylu życia, aby zapobiegać nawrotom tej dolegliwości. Podstawową metodą leczenia są w tym przypadku leki przeciwgrzybicze, które mogą być nakładane bezpośrednio na paznokcie, na przykład jako miejscowe kremy lub roztwory przeciwgrzybicze. Takie preparaty można obecnie kupić również bez recepty w aptekach, dlatego można sięgnąć po nie w pierwszej kolejności. Regularne stosowanie tego typu leków pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów – wskazuje dermatolog z kliniki https://instytutboczarska.pl/dermatolog-michal-szczepanek/. Niekiedy jednak okazuje się, że paznokieć jest na tyle zniszczony, że jedynym rozwiązaniem staje się jego usunięcie. Właśnie dlatego duże znaczenie ma zgłoszenie się do lekarza tak szybko, jak to możliwe, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka nadmiernego uszkodzenia płytki paznokciowej. Oprócz leków, wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia również może pomóc w zapobieganiu objawom grzybicy paznokci. Obejmują one przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych, noszenie oddychających skarpet i butów oraz unikanie ciasnego obuwia. Również należy pamiętać o tym, aby podczas przebywania w publicznych miejscach, na przykład na basenach czy w saunach, nosić obuwie. Trzeba też unikać korzystania z ręczników i butów innych osób. Gdy zatem pojawiają się objawy grzybicy paznokci, nie należy ich lekceważyć. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów!

 

 

You Might Also Like

Leave a Reply