Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną?

Potrzebujesz pomocy notariusza, ale nie wiesz, do jakiej kancelarii notarialnej się udać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego notariusza, który będzie mógł zapewnić kompleksowe wsparcie!

Kiedy konieczne jest udanie się do notariusza?

Notariusz jest zawodem zaufania publicznego, funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się prowadzeniem czynności notarialnych.

Posiada on odpowiednie uprawnienia do tego, aby nadawać różnym czynnościom moc prawną. Wobec tego przygotowywane przez niego dokumenty mają moc dokumentów urzędniczych, prawnych.

Wizyta u notariusza konieczna będzie w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy planuje się transakcje nieruchomości. Zgodnie z przepisami prawa nie można sprzedać lub kupić nieruchomości bez wizyty u notariusza – umowa zawarta bez jego udziału nie będzie wtedy ważna. Gdy zatem sprzedaje się lub kupuje mieszkanie, dom, lokal, trzeba udać się do kancelarii notarialnej.

Również notariusz będzie konieczny wtedy, gdy chce się przygotować testament notarialny. Jest to testament pozwalający na uzyskanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ notariusz czuwa nad jego przygotowaniem i umieszcza go również w specjalnym rejestrze testamentów, co ułatwia jego wyszukanie w przypadku śmierci spadkodawcy.

Pomoc notariusza będzie również niezbędna w celu poświadczenia dziedziczenia. Teraz można zrobić to nie tylko w sądzie, ale również u notariusza, co jest szybszą procedurą.

Z pomocy notariuszy korzystają również firmy, głównie spółki, dla których przygotowuje on różne rodzaje dokumentów.

Do jakiego notariusza się udać?

Dzisiaj kancelarie notarialne są dostępne w wielu miastach w Polsce – zarówno w tych największych jak Kancelaria Notarialna Kraków, jak i w mniejszych miasteczkach, gdzie również istniej zapotrzebowanie na taką obsługę.

Wiele osób, które chcą skorzystać z pomocy notariusza, zastanawia się wtedy, do kogo się udać. Wybór jest spory, dlatego też pod uwagę warto wtedy wziąć parę czynników, aby mieć pewność, że obsługa notarialna będzie na wysokim poziomie.

Polecenia

Najlepiej zapytać, czy ktoś z bliskich czy znajomych nie może polecić usług notarialnych. Dzięki temu można wybrać bez większych problemów notariusza, który ma dobrą opinię wśród osób nam znanych.

Opinie i referencje

Gdy nikt nie może polecić nam usług notarialnych, w takiej sytuacji rozwiązaniem jest sprawdzenie dostępnych ofert w internecie. W tym przypadku również można zapoznać się z dostępnymi opiniami i referencjami online.

Jeżeli dana kancelaria notarialna ma przeważająco pozytywne opinie, w takiej sytuacji warto umówić się na skorzystanie z jej oferty. Gdy natomiast zauważamy, że klienci wskazują na wiele niedociągnięć w obsłudze, problemy z nią, w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na pomoc innego notariusza.

Godziny otwarcia kancelarii

Kancelarie notarialne są otwarte w różnych godzinach, dlatego wtedy, gdy zależy nam na ich dostępności w konkretnym terminie i czasie, warto także uwzględnić ten parametr. Informacje na temat godzin otwarcia kancelarii można znaleźć na ich stronach internetowych.

Jakość obsługi

Kolejna istotna kwestia to jakość obsługi kancelarii. Można ocenić ją już po pierwszym kontakcie z notariuszem lub inną osobą z jego kancelarii.

Gdy jest to obsługa fachowa, na wysokim poziomie, skoncentrowana na potrzebach klienta, jest to bardzo dobre świadectwo jakości obsługi. W przeciwnym przypadku, gdy zauważamy, że pracownicy nie są zbyt mili dla klientów, warto pomyśleć o zmianie kancelarii na inną, gdzie obsługa będzie lepsza.

 

You Might Also Like

Leave a Reply